Reflexná masáž chodidiel

Reflexnú masáž chodiel už oddávna využívali čínski lekári, ktorí tvrdili, že chodidlo je „druhým mozgom“. Stimuláciou jednotlivých bodov na chodidle sa odovzdáva signál príslušnému orgánu, čím je možné ho pozitívne ovplyvňovať. 


  • Priaznivé účinky reflexnej masáže sa obvykle prejavia po dvoch až troch ošetreniach. Jednou z účinných metód alternatívnej medicíny, alebo skôr doplnkovej terapie je reflexná masáž. Ide o masáž chodidla alebo ruky. Podobne ako akupunktúra, je aj táto metóda založená na zistení, že na tele sú určité dráhy – meridiány, alebo pozdĺžne a priečne kanály, ktorými prúdi energia. Keď má v kanáloch prekážku,telo sa vychýli zo svojej rovnováhy a ochorie. Prekážkou môžu byť stuhnuté svaly, svalové napätie, hrčky, zatvrdliny a pod.    
  • Keďže určité body na týchto dráhach zodpovedajú jednotlivým orgánom ľudského tela, ich spriechodnenie znamená vyliečenie, alebo zmenšenie problémov. Reflexológia však nepracuje s celým telom, ale iba s chodidlom, ktoré je takisto ako ucho poprípade dlaň obrazom celého tela. Je to samozrejme veľmi zjednodušene povedané, ale pre pochopenie pôsobenia reflexnej masáže by to malo stačiť. 

    Reflexnú masáž môže robiť terapeut, ale po čase a usilovnom štúdiu, najmä tých bodov, ktoré sú pre nás dôležité, si ju môžeme robiť aj sami. Napriek tomu, že sa reflexológia tvári ako moderná západná terapia, už pred piatimi tisíckami rokov ju používali v Číne, v Japonsku a v Indii. Majstrami v nej boli aj Indiáni, kde patrila k súčasti istého rituálu. 
 
  • Výhodou reflexnej masáže je, že ňou môžeme nielen liečiť, ale aj diagnostikovať hlavne psychický pôvod ochorenia, alebo sa venovať prevencii, ak zistíme, že niektoré veci by nám mohli dedične robiť problémy. Stačí sa zdôveriť terapeutovi a preventívnou masážou môžeme predísť hrozbe ochorenia problémového orgánu, alebo výrazne oddialiť čas, kedy nám začne robiť starosti. 

    Najjednoduchšie sa dá zistiť stav orgánov tak, že terapeut prechádza jednotlivé body na meridiánoch a pevným tlakom skúša ich stav. Tam, kde má človek príjemný pocit, by malo byť všetko v poriadku. Tam, kde cíti bolesť, teplo alebo chlad, poprípade nepríjemný pocit, sa dá predpokladať choroba. 
  • Po reflexnej masáži sa stres odbúra, človek ožije, obranný systém je v pohotovosti a psychický aj fyzický stav človeka sa dostáva do rovnováhy. Reflexná masáž neslúži na diagnostiku chorôb, to patrí do výlučnej kompetencie lekára.